Palubky a dřevo - naše hobby

Palubky obecně


Palubky – příroda ve vašem domově

Palubky byly, jsou a nejspíš i budou oblíbeným dekoračním a stavebním prvkem, použitelným v bytě i domě. Jejich jednoduchá montáž a variabilita inspiruje nejednoho domácího kutila.

Základní členění a vlastnosti

Nejběžnější materiály, ze kterých jsou palubky vyrobeny:

  • Smrkové dřevo – o malinko měkčí než dřevo z borovice. Smrkové dřevo je světlé a jeho výhodou je menší výskyt suků. Palubky z tohoto materiálu se hodí na obklady vnitřní i venkovní, podlahy i podhledy – dá se říci, že na všechno.
  • Borové dřevo – na první pohled poznáte, že je o něco tmavší (červenější), než dřevo smrkové. Borovice je o něco málo tvrdší. Možnosti použití jsou stejné jako u smrku. Vzhledem k vyššímu výskytu suků se borovice nedoporučuje do sauny, protože v extrémních podmínkách vypouští více smoly. Velké suky mají výhodu především estetickou.

Jak to funguje?

Montáž palubek je jednoduchá díky použití osvědčeného systému pero-drážka. Z jedné strany palubky je vytvořeno pero, na druhé najdete drážku. Zasunutím pera do drážky je docíleno bezvadného spoje, který zabraňuje vzniku nevzhledných mezer, jak tomu bývá při použití prken s hladkým krajem.

Typy spojů

Některé palubky mají pera delší (typ TATRAN alias Softline) – při zasunutí do drážky ještě zhruba centimetr z něj pokračuje. Varianta delšího pera rozšiřuje možnosti použití palubek i do míst, kde se výrazně mění teploty či vlhkost, například do saun. Jelikož dřevo stále pracuje – nasává vlhkost a vysychá – může docházet k drobným změnám jeho tvaru. Delší pero tyto milimetrové odchylky opticky zakrývá.

Spoje palubek se řeší ještě dalšími způsoby, mimo zmíněného delšího pera. Některé spoje, zpravidla u obkladových palubek, jsou u pera i drážky skoseny – tomuto stylu se říká „přiznaný“ spoj nebo mezera. Cílem skosení palubek není zakrytí spojů, nýbrž jejich vystavení – přiznání. Spoje jsou pak nedílnou součástí finálního vzhledu palubkového obložení a díky preciznímu skosení máme ve výsledku pravidelný tvar celého díla.

Některé palubky naopak spoje „nepřiznávají“. Na straně pera i drážky je skosení pravoúhlé, při sesazení palubek dohromady spoj zanikne a není vůbec vidět. Tento systém se používá zpravidla u podlahových palubek, u kterých by šikmé skosení ztěžovalo údržbu povrchu. V přiznaných spojích by se usazovaly nečistoty a voda, která by způsobovala deformaci podlahy.

Obkladové nebo podlahové?

Palubky je možné použít na obklady nebo podlahy. Ovšem na obklady se používají jiné palubky než na podlahy. Obkladové palubky se používají na obkládání zdí nebo jiných vertikálních ploch a na obkládání stropů – zkrátka těch míst, která nejsou nijak výrazně zatížena a kde není kladen takový důraz na pevnost. Podlahové palubky, jak název napovídá, se používají na podlahy – zde jsou kladeny vyšší nárok na pevnost, tedy tloušťku/sílu prkna.

Jak bylo právě řečeno, rozdíl je především v síle palubek:

  • Podlahové palubky se prodávají v tloušťce od 24 do 28 mm
  • Obkladové palubky bývají o síle 12-19 mm

Podlahové palubky jsou často vyráběny bez zkosení tak, aby spáry mezi dvěma prkny nebyly vůbec vidět. Při sebelépe provedené montáži však nezabráníte vytvoření malých mezírek v některých částech vaší podlahy. Dřevo neustále pracuje, takže se nějaká škvírka časem objeví. Zřejmě z tohoto důvodu se vyrábějí i podlahové palubky, které mají v místě pera a drážky mírné skosení. Není tak markantní jako u obkladových palubek (aby se v těchto mezerách neusazovaly nečistoty), ale v podstatě spoj „přiznávají“, takže milimetrová škvírka navíc opticky zanikne.

Vnitřní nebo venkovní?

Rozdíl mezi vnitřními a venkovními palubkami najdete především v palubkách obkladových. I ty nejtenčí (19 mm) podlahové palubky lze použít pro venkovní použití. Při výběru podlahových palubek se hledí především na jejich předpokládané zatížení. Naproti tomu obkladové palubky vybíráme podle toho, jestli je použijeme v interiéru, nebo v exteriéru. Palubky určené k obkládání fasád domů nebo jinému venkovnímu použití musejí být silnější než palubky určené do bytů a domů.

Jak vybrat dle použití:

Ceník

Ceník palubky / PDF
Provozovatel
Bios, s.r.o.
E-mail: info@biosdobris.cz

U Pivovaru 1898
263 01 Dobříš
IČO: 00670081
DIČ: CZ00670081
O BIOS, s.r.o.

Vyrábíme a dodáváme dřevěné střešní příhradové vazníky se styčníkovými deskami s prolisovanými trny, tesařsky vázané krovy a střešní konstrukce.

Zajišťujeme

Prodáváme

Nově eshop: Dřevoprodej Dobříš

Doporučujeme:

Garážová vrata